
Nowy klub, tym razem dla Przymorza
Klub w Galerii Przymorze (Obrońców Wybrzeża 1) wygląda równie przytulnie, jak dwa poprzednie. Są tu sofy, fotele, duży ekran i konsola do gier wideo. Na zapleczu miejsce, gdzie można usiąść i intymnie porozmawiać z psychologiem. Klub mieści się na pierwszym piętrze, obok sklepiku Lechii Gdańsk. Trwają ostatnie prace przy urządzaniu nowego miejsca.
Tatsiana Mironenko, która jest koordynatorką Niebieskich Trampek w Galerii Przymorze, mówi, że nowe miejsce - jeszcze przed oficjalnym otwarciem - już odwiedza 20-30 młodych osób dziennie.
- Młodzi ludzie pomagali nam skręcać krzesła, nadmuchiwać pufy, ustawić piłkarzyki - mówi Mironenko. - Nasz animator zachęcił chłopaków, żeby sami zbudowali nowe miejsce. Każdy dostał śrubokręt i do roboty.
Przy hip hopie o zdrowiu psychicznym młodzieży
Kluby Niebieskie Trampki - prowadzone przez Fundację FOSA, przy udziale miasta Gdańsk - powstają w centrach handlowych, bo młodzi lubią w nich przebywać. Tam więc łatwiej dotrzeć do nich z ofertą. Nic dziwnego, że dwa istniejące już kluby w 2024 roku odwiedziło pierwszorazowo prawie dwa tysiące nastolatków.
Mironenko: - Zapotrzebowanie na nasze działanie jest ogromne. Z jednej strony można u nas ciekawie spędzić czas, albo przyjść po prostu naładować telefon. Można z nami zagrać w planszówki, ale można też pogadać o swoich problemach w domu, w szkole czy w grupie rówieśniczej. Nasi pracownicy są w stanie udzielić młodzieży w kryzysie pomocy psychologicznej i pokierować na dalsze działania terapeutyczne.

Psycholog jak brat i siostra
W Niebieskich Trampkach w Galerii Przymorze poza Tatsianą Mironenko pracują także młodzi psychologowie Weronika Giza i Robert Duraj.
Weronika Giza mówi: - Nastolatki mogą z nami porozmawiać o czym chcą, np. jeśli mają kłopoty z rodziną, z rówieśnikami, w szkole. Możemy pomóc w kwestiach przemocy rówieśniczej, nieradzenia sobie z emocjami, uzależnieniami czy nadmierną agresją. Wszystkie tematy są ważne i dozwolone.
Robert Duraj: - Myślę, że młodzi ludzie poczują tu, że rozmawiają z kimś, kto może być dla nich starszym bratem czy siostrą. To burzy mury, a nastolatkom jest wtedy łatwiej się zwierzyć.
Weronika Giza: - Czasem trzeba młodych trochę “popchnąć”, żeby się otworzyli, żeby chcieli rozmawiać. Bywa, że ciężko im z problemami pójść do rodziców. Ale jest bardzo ważne, żeby ktoś usiadł obok nich i ich uważnie wysłuchał. Od tego tu jesteśmy.
Klub Niebieskie Trampki w Galerii Przymorze oficjalnie otwiera działalność w piątek, 4 lipca, o godz. 10. Młodzież będzie mile widziana. Później będzie działał od poniedziałku do piątku w godz. 13-19.
Wsparcia nowemu klubowi udzielają: Fundacja LPP, która jest partnerem strategicznym, Galeria Przymorze, IKEA i Miasto Gdańsk. Realizatorem zadania jest Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA.

Co - poza Niebieskimi Trampkami - oferuje Fundacja FOSA?
Przez Punkt Informacyjno-Konsultacyjny (PIK) młodzi ludzie mogą bezpłatnie i szybko uzyskać pomoc psychologiczną, a także zostać skierowani do specjalistycznych placówek.
W ramach programu Young FOSA działają poradnie psychologiczno psychoterapeutyczne finansowane przez NFZ, dostępne m.in. w Gdańsku, Kolbudach i Rusocinie.
Dla nastolatków z zaburzeniami psychicznymi funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy „Młodzieżowy Szopen”, oferujący codzienną opiekę terapeutyczną, zajęcia integracyjne i warsztaty rozwoju osobistego. Fundacja prowadzi także Punkty Wsparcia Środowiskowego, kluby integracyjne i terapeutyczne programy rodzinne, umożliwiając młodym osobom rozwój w bezpiecznej i wspierającej przestrzeni.
Model działania FOSY opiera się na dostępności, integracji środowiskowej i wsparciu wielopoziomowym. Dzięki temu młodzież ma realną szansę na wyjście z kryzysu i odbudowanie równowagi psychicznej.
Gdzie możesz szukać wsparcia?
PIK – Punkt Informacyjno-Konsultacyjny. Pierwszy krok, jeśli nie wiesz, co robić. Bezpłatne porady psychologiczne, skierowania do specjalistów. Pon.– Czw. 8:00–18:00 | Pt. 8:00–16:00; tel. 787 960 860, adres: Chopina,42 Gdańsk, fundacjafosa.pl
GCRT - Gdańskie Centrum Równego Traktowania - bezpieczne miejsce, gdzie młodzież może otrzymać bezplatne, kompleksowe wsparcie prawne i psychologiczne w sytuacjach dyskryminacji motywowanej uprzedzeniami, w szczególności ze względu na: wiek, płeć, rasę /pochodzenie, religię / bezwyznaniowość, orientację psychoseksualną, stan zdrowotny niepełnosprawność. adres: Łąkowa 34/4 Gdańsk, tel. 577 772 832
Young FOSA – Poradnie psychologiczne NFZ
Profesjonalna pomoc psychologa i psychoterapeuty – bezpłatnie, bez skierowania. Terapia indywidualna i grupowa | Diagnozy | Spotkania z rodzicami. Adresy:
Ul. Łąkowa 34/4, Gdańsk, tel. 574 514 414
Ul. Rataja 12, Rusocin, tel. 790 512 212
Ul. Staromłyńska 2B, Kolbudy 83-050, tel. 790 512 212
ŚDS „Młodzieżowy Szopen”
Dom dzienny dla młodzieży (13–21 lat) z zaburzeniami psychicznymi. Zajęcia rozwojowe, arteterapia, relacje rówieśnicze, Adres: Chopina 42, Gdańsk, tel. 535996208
Biuro główne: ul. Chopina 42, 80-268 Gdańsk, Sekretariat: 58 344 96 00, [email protected],
www.fundacjafosa.pl, FB: /FundacjaFOSA