W Muzeum Bursztynu nauczysz się rozpoznawać imitacje

Muzeum Gdańska wkrótce rozszerzy jedną z najchętniej odwiedzanych wystaw w mieście – wystawę stałą w Muzeum Bursztynu. Pojawi się na niej moduł tematyczny poświęcony zjawisku imitacji i fałszerstw bursztynu – zarówno w biżuterii, jak i w kolekcjonerstwie. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsi odwiedzający skorzystają z niego jeszcze w tym roku.
09.07.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Drugie zdjęcie ukazuje nowoczesną przestrzeń wystawienniczą w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w której prezentowane są kunsztownie wykonane przedmioty z bursztynu. Eleganckie, podświetlane gabloty eksponują zarówno biżuterię, jak i artystyczne miniatury i rzeźby
Muzeum Bursztynu to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowane są kunsztownie wykonane przedmioty z bursztynu. Znajdziemy tu m.in. biżuterię, artystyczne miniatury, rzeźby, a także przedmioty codziennego użytku
fot. A. Grabowska / mat. Muzeum Gdańska

Polak z gdańskim bursztynem już na stacji kosmicznej

Moduł zatytułowany „Imitacje i falsyfikaty bursztynu”, który wzbogaci dotychczasową wystawę stałą w Muzeum Bursztynu – oddziale Muzeum Gdańska - przedstawi zjawisko celowego i niezamierzonego wprowadzania do obiegu podróbek bursztynu. Odwiedzający poznają różnorodne techniki wytwarzania imitacji, od syntetycznych żywic po subfosylne kopale, a także sposoby fałszowania naturalnych brył i imitowania inkluzji roślinnych czy zwierzęcych.

– To nie tylko opowieść o nieuczciwych praktykach, ale też o fascynujących możliwościach nowoczesnych metod analizy materiałów – zapowiada Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Dzięki technice spektroskopii FTIR wszystkie eksponaty zostaną przebadane i sklasyfikowane, a sam proces identyfikacji stanie się częścią narracji edukacyjnej dostępnej dla publiczności.

W ramach projektu zaplanowano nie tylko rozbudowę ekspozycji, ale również działania edukacyjne. Odwiedzający dowiedzą się m.in., jak samodzielnie rozpoznać najczęściej spotykane podróbki, oraz jakie tworzywa sztuczne najczęściej „udają” bursztyn.

Zdjęcie przedstawia inkluzję gekona zatopionego w bursztynie – to niezwykle rzadkie i cenne znalezisko dokumentujące faunę sprzed milionów lat. Widać szczegóły łusek i strukturę ciała zwierzęcia, zachowane w żywicy z wyjątkową precyzją.
Inkluzja gekona zatopionego w bursztynie – to niezwykle rzadkie i cenne znalezisko dokumentujące faunę sprzed milionów lat. Widać szczegóły łusek i strukturę ciała zwierzęcia, zachowane w żywicy z wyjątkową precyzją
fot. M. Szczerek

Dofinansowanie z ministerstwa

Projekt realizowany będzie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych – wystawy i katalogi 2025”. Całkowita wartość zadania wynosi ponad 175 tys. złotych (w tym kwota dofinansowania: 100 000,00 zł, wkład własny Muzeum Gdańska: 75 140,00 zł).

Amberif. Świat znów przyjechał po gdański bursztyn. Zobacz, jak było

TV

Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP
OSZAR »