• Start
  • Wiadomości
  • Eksperci KE ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego obradowali na Politechnice Gdańskiej

Eksperci KE ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego obradowali na Politechnice Gdańskiej

Grupa Wysokiego Szczebla Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, złożona z ekspertów bezpieczeństwa ruchu drogowego ze wszystkich krajów UE, obradowała w Gdańsku. Miejscem obrad (w piątek, 23 maja) była Politechnika Gdańska, gdzie równolegle odbyła się XV konferencja GAMBIT, również poświęcona bezpieczeństwu na drodze.
23.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest kobieta siedząca w sali konferencyjnej, skupiona na prezentacji, z założonym na uchu zestawem słuchawkowym do tłumaczenia symultanicznego i smartwatchem na nadgarstku. W tle znajdują się inni uczestnicy wydarzenia, również zasłuchani i wpatrzeni w scenę lub prelegenta.
Grupa Wysokiego Szczebla Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (High Level Group, HLG) po raz pierwszy zebrała się poza Brukselą, właśnie w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Grupa Wysokiego Szczebla w Gdańsku

Wyjazdowemu posiedzeniu Grupy Wysokiego Szczebla Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (High Level Group, HLG) przewodniczył Kristian Schmidt, zastępca dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Transportu KE, odpowiedzialny za transport drogowy. HLG to najważniejsza w strukturach Unii Europejskiej grupa doradcza, lobbująca na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rozmowy o bezpieczeństwie drogowym na najwyższym szczeblu UE - w Gdańsku

Przed obradami europejscy eksperci uczestniczyli w otwarciu XV międzynarodowej konferencji GAMBIT poświęconej bezpieczeństwu ruchu drogowego, organizowanej w cyklu dwuletnim na Politechnice Gdańskiej.

Połączone grona uczestników konferencji i HLG powitał (obecny online) Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury: - Jako wiceminister odpowiedzialny za obszar bezpieczeństwa w transporcie drogowym, cieszę się, że podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej mamy możliwość podzielenia się dobrymi praktykami, przedyskutowania kolejnych pomysłów i działań do wdrożenia zarówno na poziomie unii, jak i w państwach członkowskich - powiedział Stanisław Bukowiec. - Naszym wspólnym, europejskim celem jest osiągnięcie poziomu redukcji ofiar śmiertelnych o 50 proc. do 2030 roku.

Narodowy Program BRD

Minister przybliżył zebranym filary Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, do których należą:

  • inwestycje infrastrukturalne - rozbudowa dróg, doświetlenie przejść dla pieszych, modernizacja i budowa nowych skrzyżowań z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa szczególnie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego;
  • rozwój systemu fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości;
  • wdrażanie nowych standardów infrastrukturalnych, zwiększających bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego;
  • edukacja zwiększająca świadomość społeczną dotycząca zagrożeń i promująca odpowiedzialne zachowanie na drodze;
  • prawo sprzyjające poprawie BRD, z uwzględnieniem nowych trendów w mobilności - precyzujące obowiązki uczestników ruchu i penalizujące najbardziej niebezpieczne zachowania jego uczestników.
Na zdjęciu ujęty jest uśmiechnięty mężczyzna w granatowym garniturze i czerwonym krawacie, przemawiający zza drewnianej mównicy z mikrofonem i kamerą. Na szyi ma zawieszoną smycz z identyfikatorem, co sugeruje, że bierze udział w oficjalnej konferencji lub wydarzeniu branżowym.
Kristian Schmidt, zastępca dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Transportu KE, odpowiedzialny za transport drogowy
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Owocna polska prezydencja

Kristian Schmidt dziękował za polskie półrocze prezydencji w Radzie Unii Europejskiej: - To był niezwykle ważny czas dla tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rada osiągnęła porozumienie z Parlamentem Europejskim w zakresie wprowadzenia całego pakietu legislacyjnego (m.in. nowe przepisy dotyczące praw jazdy oraz ścigania drogowych recydywistów na terenie wszystkich krajów członkowskich - red.) - przypomniał. - Gdańsk jest dziś stolicą bezpieczeństwa drogowego Europy, a Polska to jeden z krajów unii z największymi sukcesami w zakresie poprawy tego bezpieczeństwa, za co otrzymała nagrodę Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) Road Safety Performance Index (PIN) Award. 

Kristian Schmidt zauważył również: - Polska zrobiła doskonały użytek ze środków unijnych na rozbudowę infrastruktury drogowej. Oczywiście, nie można spoczywać na laurach, brakuje wam jeszcze trochę do osiągnięcia europejskiej średniej w zakresie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych rocznie, ale widząc waszą determinację w tym dążeniu, jesteśmy przekonani, że to się uda.

Do jakiego celu dąży Polska? Po odpowiedź sięgnąć można do raportu Komisji Europejskiej dotyczącego bezpieczeństwa na europejskich drogach wspólnoty za rok 2023. Liczba osób, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych wyniosła 46 /1 milion mieszkańców UE ; w Polsce - 52/1 mln mieszkańców.

Na zdjęciu widać dużą grupę osób pozujących do wspólnego zdjęcia na schodach przed reprezentacyjnym budynkiem z czerwonej cegły i kamienia, ozdobionym herbem oraz rzeźbieniami. W tle widoczne są banery i logo, co sugeruje, że uczestnicy biorą udział w oficjalnym wydarzeniu, prawdopodobnie konferencji lub kongresie naukowym.
Wspólne zdjęcie Grupy Wysokiego Szczebla Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz uczestników XV Międzynarodowej Konferencji GAMBIT na Politechnice Gdańskiej
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kończąc, Kristian Schmidt podkreślił, że zdaje sobie sprawę ze “źródłowej roli”, jaką odegrał Gdańsk w zakresie wdrażania polityki bezpieczeństwa na drogach w Polsce, za co w 2023 roku otrzymał europejskie wyróżnienie Excellence in Road Safety Award.

kobieta w okularach przemawia do mikrofonu
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pierwszy raz, i w Gdańsku

- Cieszę się, że Gdańsk po raz pierwszy może być gospodarzem tak ważnego wydarzenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, organizowanego podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Razem z moimi współpracownikami kontynuujemy dążenie do „wizji zero” (zero wypadków śmiertelnych na drodze), które zapoczątkował mój poprzednik, prezydent Paweł Adamowicz. Niezbędne inwestycje infrastrukturalne bez dwóch zdań zmieniły poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce - zaznaczyła prezydent. - Bardzo ważne są też kwestie związane z organizacją ruchu, z jego zasadami, ale trzeci, równie ważny, obszar działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach to edukacja od najmłodszych lat.

Jako przykład takich działań prezydent przytoczyła m.in. kampanię Rowerowy Maj, w którym poza premiowaniem dojazdu do szkoły na rowerze, czy hulajnodze, jest także edukacja w zakresie BRD.

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała również, że Gdańsk w czerwcu będzie gospodarzem kongresu Velo-city i może się pochwalić 12 proc. wzrostem ruchu rowerowego rok do roku (2023 - 2024).

Gdańsk mknie na 2 kołach do Velo-city. Kongres rowerowy już w czerwcu

Prezydent jednym tchem wypunktowała sukcesy i wyzwania stojące przed Gdańskiem w zakresie BRD: 

  • między rokiem 2014 a 2024 wzrost natężenia ruchu na drogach wyniósł 50 proc.
  • między rokiem 2010 a 2024 o 46 proc. spadła liczba wypadków drogowych w Gdańsku; w tym samym czasie o 40 proc. zmniejszyła się liczba rannych i o 73 proc. spadła liczba ofiar śmiertelnych

- Jednym z naszych celów strategicznych jest zatrzymanie dynamiki wzrostu liczby samochodów w Gdańsku - powiedziała prezydent, kończąc wystąpienie.

- Jestem wdzięczny za zorganizowanie dzisiejszego wydarzenia w Gdańsku, ale też na Politechnice Gdańskiej, w miejscu szczególnie ważnym, w którym narodziła się myśl o bezpieczeństwie ruchu drogowego w Polsce, ale też w miejscu pracy naszego nieżyjącego już niestety mentora, profesora Ryszarda Krystka - powiedział Konrad Romik, dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury. - Chciałbym też podziękować obecnym na sali profesorom (tu zwrócił się do uczestników konferencji GAMIBIT), których ciężka praca przez wiele lat - wychowywanie nas, studentów - przyniosło owoce.

Na zdjęciu widoczna jest kobieta w okularach, ubrana w biały żakiet i czarną bluzkę, przemawiająca zza drewnianej mównicy z zamontowanym mikrofonem i kamerą. Tło stanowi elegancka, drewniana boazeria, co sugeruje, że wydarzenie odbywa się w sali konferencyjnej lub instytucji publicznej.
Dr hab. Anna Żukowska, prof. PG, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kim był Ryszard Krystek?

O prof. Ryszardzie Krystku mówiła dr hab. Anna Żukowska, prof. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, jego naukowa wychowanka, która poprowadziła otwarcie konferencji GAMBIT: - Opracowanie polityki Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wymaga współpracy wielu instytucji, z liderem na czele. Polska w 1991 roku osiągnęła poziom blisko 8 tys. ofiar wypadków drogowych rocznie (obecnie ok. 1900 rocznie - red.) i takiej polityki nie miała. Mieliśmy szczęście do charyzmatycznego lidera, prof. Ryszarda Krystka - podkreśliła prof. Żukowska. - Jako lider zespołu odpowiedzialnego za tworzenie pierwszej krajowej polityki BRD (Zintegrowany Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - red.), zaprosił do współpracy z zespołem naukowym samorządy i służby, a jego metodyką było przyglądanie się najlepszym rozwiązaniom na świecie. W 1996 roku przedstawiono raport z prac, który był jednocześnie szkicem dla wprowadzonej później strategii rozwijania BRD w Polsce.  

Program przygotowały połączone zespoły autorskie złożone z naukowców z PG, Politechniki Krakowskiej i Instytutu Transportu Samochodowego. Instytucje te współpracują do dziś, a spotykają się co dwa lata w Gdańsku, podczas konferencji GAMBIT.

TV

Światowa, a może kosmiczna stolica bursztynu?
OSZAR »