
Jest zwycięzca konkursu Uczelni Fahrenheita „Energia przyszłości”. Jaki pomysł najlepszy?
To już czwarta edycja Pikniku Nauki Fahrenheita - wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz gdańskich imprez edukacyjnych i rodzinnych. Za jego organizację odpowiada Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, który od 2020 roku łączy potencjał trzech trójmiejskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Związek, określany skrótowo jako FarU, działa na rzecz zacieśniania współpracy między uczelniami - od wspólnych projektów badawczych, przez współdzielenie infrastruktury, po inicjatywy popularyzujące naukę, jak właśnie piknik.
Parada Uczelni przeszła ulicą Długą. Tak uczczono rozpoczęcie nowego roku akademickiego
Nauka i rozrywka na świeżym powietrzu
4. Piknik Nauki Fahrenheita w Gdańsku organizowany jest w niedzielę, 25 maja - dzień po urodzinach Daniela Gabriela Fahrenheita (ur. 24 maja 1686 roku w Gdańsku) - wybitnego fizyka i inżyniera (to jemu zawdzięczamy m.in. termometr rtęciowy) holenderskiego pochodzenia.
"Ogarnij Fahrenheita" - w sobotę 24 maja urodziny wielkiego fizyka z ulicy Ogarnej
W budowanie wydarzenia włączyło się centrum nauki Hevelianum. Góra Gradowa na kilka godzin zamieni się w naukowe miasteczko, w którym każdy - niezależnie od wieku - znajdzie coś dla siebie. Będzie tu ponad 60 namiotów, strefy tematyczne, scena pokazów, warsztaty i eksperymenty, wszystko przygotowane przez naukowców, studentów i edukatorów. To nie tylko nauka, ale także inspiracja i rozrywka w najlepszym wydaniu.
- Piknik Nauki Fahrenheita w wyjątkowy sposób łączy naukę, zabawę i aktywne spędzanie czasu. Co roku gromadzi tysiące uczestników korzystających z atrakcji przygotowanych przez setki studentów, naukowców i edukatorów. Naszym celem jest pokazanie, że nauka może być fascynująca, różnorodna, a przede wszystkim dostępna dla każdego - zaprasza prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Zobacz, jak było w poprzednim roku:
Science show i prezentacja robota
Na scenie głównej nie zabraknie emocji. Zaplanowano widowiskowe science show o historii oceanów, symulację akcji ratunkowej z udziałem ratowników medycznych, pokaz mody w duchu zero waste, a także prezentację projektu autonomicznego robota stworzonego przez studentów Politechniki Gdańskiej.
Wśród lżejszych form pojawi się także naukowy stand-up o... śmieciach w kosmosie oraz wykład o tym, jak historia przenika do gier komputerowych.
Miasteczko naukowe zaoferuje szeroki wachlarz atrakcji: od badań mikroświata Bałtyku, przez izolowanie własnego DNA, po interaktywne prezentacje bolidów i robotów. Dla osób chcących zadbać o zdrowie przygotowano Strefę Zdrowia z darmowymi badaniami i konsultacjami specjalistów, m.in. z zakresu chorób nerek i żywienia.
Nowością tegorocznej edycji jest Zielona Strefa - miejsce, gdzie nauka spotyka się z ekologią i troską o dobrostan. Będzie można dowiedzieć się więcej o lokalnej żywności, wziąć udział w zajęciach ruchowych, warsztatach relaksacyjnych i spotkaniach z rekonstruktorami historycznymi. Dla najmłodszych przygotowano specjalną Strefę Malucha z animacjami, czytaniem bajek przez aktora Jacka Labijaka i zabawami kreatywnymi.
Uczelnie i instytucje ramię w ramię
Piknik Nauki Fahrenheita to nie tylko święto nauki, ale także przykład udanej współpracy między uczelniami i instytucjami publicznymi. Jak podkreślają organizatorzy, rosnące zainteresowanie imprezą pokazuje, że potrzeba nauki dostępnej, angażującej i bliskiej ludziom jest dziś większa niż kiedykolwiek.
- Spodziewamy się dużej frekwencji. Nasze święto nauki jest coraz bardziej rozpoznawalne wśród mieszkańców Trójmiasta. Niezmiernie nas to cieszy. To już czwarta edycja Pikniku, a zainteresowanie nim pokazuje nam, że ludzie chcą zgłębiać naukę i poznawać jej pasjonujące możliwości – dodaje prof. Adriana Zaleska-Medynska.
Wydarzenie odbywa się w godzinach 11:00–16:00. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

PROGRAM
SCENA NAUKOWA
11:00-16:00
- 11:00 | Uroczyste otwarcie 4. Pikniku Nauki Fahrenheita. Występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej pod batutą Marcina Janka. Uroczyste wręczenie Nagród Uczelni Fahrenheita
- 11:45 | ZERO WASTE | pokaz mody materiałów odzyskanych i ponownie wykorzystanych dzięki współpracy GUMed, PG, UG i Opery Bałtyckiej
- 12:20 | ARRR! Historie Oceanów | science show partnera Aramco Europe
- 13:00 | Bezcenne chwasty - Naturalnie z Hevelianum! | spotkanie z Katarzyną Banaś
- 13:30 | I Ty możesz uratować komuś życie | symulacja akcji ratunkowej GUMed
- 14:00 | Próchniak, Roztwór i Atomek | science show partnera Polskie Elektrownie Jądrowe
- 14:20 | Jak zaśmiecić kosmos? | stand-up naukowy: Bogny Pazderskiej, astronomki Hevelianum
- 14:40| Kliknij i cofnij czas: historia w grach komputerowych | prezentacja Wacława Kulczykowskiego z UG
- 15:00 | Rozproszone, zrównoważone punkty opieki zdrowotnej | pokaz projektu PG i GUMed Międzyuczelnianego Koła Naukowego Medical Inteligence Lab
- 15:30 | Zimorodek: autonomiczny bohater | prezentacja projektu koła studenckiego SimLE z PG
- 15:50 | Finał
MIASTECZKO NAUKOWE
11:00-16:00
Ponad 60 namiotów z zakresu medycyny, środowiska, nauk ścisłych i humanistycznych przygotowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Gdański. Odwiedzający miasteczko będą mogli wziąć udział w fascynujących pokazach, warsztatach czy interaktywnych grach i quizach. W programie przewidziano m.in. badanie mikroświata Bałtyku, izolowanie własnego DNA, programowanie tablicy odjazdów, czy prezentacje bolidów wyścigowych oraz robotów. Ze szczegółowym opisem aktywności dostępnych w miasteczku naukowym można się zapoznać TUTAJ.
ZIELONA STREFA
11:00-16:00
Po raz pierwszy poszerzamy teren pikniku o strefę, w której czekają na Was aktywności związane z ekologią, zdrowiem i historią regionu. W tym przestrzeń WIEM CO JEM poświęcona lokalnej żywności i pochodzeniu produktów trafiających na nasze talerze, przygotowana przez Hevelianum oraz Fundację PLONY. Muzeum Gdańska zaprasza na stoisko rekonstruktorów, gdzie będzie można poznać historyczne anegdoty. Z kolei na stoisku Nadbałtyckiego Centrum Kultury, dzięki „Niezbędnikowi Wytchnienowemu”, dostaniemy wskazówki jak wypoczywać. Dla tych, którzy lubią aktywny relaks, w zielonej przestrzeni przygotowaliśmy strefę ruchu ze sportowymi propozycjami.
CIEKAWOSTKI NA KAŻDYM KROKU
11:00-16:00
Przy Wozowni Artyleryjskiej zaplanowano wiele niespodzianek z obszaru energetyki i farmakologii. Natomiast przed wejściem na Górę Gradową, na którą można się dostać również meleksem, będzie można poznać działanie mobilnego laboratorium Straży Miejskiej oraz autobusu wodorowego NesoBus od GAiT.
SALA PITAGORASA
11:00-16:00
Uczestnicy Pikniku będą mieli możliwość wykonania szybkich badań – poziomu kreatyniny, glukozy i eGFR z krwi włośniczkowej, cholesterolu, stężenia kwasu moczowego, pomiary ciśnienia oraz testy suchej kropli krwi w kierunku choroby Fabry’ego. Wyniki omówią specjaliści, podpowiadając, jak lepiej zadbać o siebie na co dzień. Co więcej, dowiecie się dużo o odżywianiu pozytywnie wpływającym na zdrowie nerek (unikanie kamicy nerkowej, dieta u pacjentów z chorobami nerek) i zdobędziecie wiedzę w zakresie transplantacji. Na maluchów czekacie będzie gra pamięciowa i quiz z nagrodami.
STREFA MALUCHA
11:00-16:00
Stworzona z myślą o najmłodszych ciekawskich. Nie zabraknie tu animacji, warsztatów plastycznych, kreatywnej zabawy i tańca. Kilkukrotnie zaprosimy na wspólne czytanie książeczki “Dobre Rady Profesora Główki” razem z artystą Jackiem Labijakiem, które będą też okazją do zdobycia egzemplarza dla siebie.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia z powodu wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych.
NA STRONIE organizatora prezentowane są informacje o atrakcjach oraz partnerach wydarzenia, są tam publikowane również wiadomości praktyczne i organizacyjne, co ułatwi zaplanowanie obecności na pikniku.
Link do wydarzenia na Facebooku, gdzie także znajdziemy informacje praktyczne: TUTAJ.
Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska (organizator jednocześnie trwającego Bałtyckiego Festiwalu Nauki) i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum. Partnerzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Amberexpo, Live More. Pomerania, Aramco Europe, Gemini Polska, Polskie Elektrownie Jądrowe, Gdańskie Wodociągi, Port Czystej Energii, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Straż Miejska w Gdańsku, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Gdański Ośrodek Sportu, Muzeum Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Tokarczuk, Zaryan, Chutnik, Marszał i inni na Święcie Wolności i Praw Obywatelskich