
Rekordy przejazdów na rowerach
Od prezentacji rekordów rowerowych w wykonaniu mieszkańców Gdańska rozpoczął się briefing (20 maja) zapowiadający kongres Velo-city, czyli największe największe na świecie wydarzenie poświęcone mobilności aktywnej, które w tym roku, między 10 a 13 czerwca, odbędzie się w Gdańsku.
- W całym 2024 roku liczniki ruchu zamontowane przy drogach rowerowych w naszym mieście odnotowały o milion dwieście tysięcy przejazdów więcej, niż rok wcześniej. To jednocześnie największe wyniki w historii pomiarów - poinformowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Prezydent przypomniała też, że w Gdańsku trwa właśnie 11. edycja kampanii Rowerowy Maj promująca wśród najmłodszego pokolenia aktywne formy docierania do szkół i przedszkoli, a jesienią odbędzie się kampania promująca korzystanie z jednośladów w codziennych dojazdach wśród dorosłych mieszkańców - Kręć kilometry dla Gdańska. Rowerem do pracy.
FILMOWY ZAPIS BRIEFINGU
Rowerowy Maj 2025 w Gdańsku - ruszyła rekordowa edycja
12. kampania Kręć kilometry dla Gdańska: ponad 4,2 mln km na rowerach w trzy miesiące

Jak długie trasy rowerowe w Gdańsku?
- Sieć dróg rowerowych w Gdańsku liczy już ponad 860 km i sukcesywnie ją rozwijamy, realizując kolejne inwestycje ułatwiające korzystanie z roweru na co dzień. Trwa budowa ekostrady w al. Armii Krajowej i ul. Sikorskiego, niedawno ukończona została trasa wzdłuż ul. Kielnieńskiej na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Drawskiej - wyliczała prezydent. - W realizacji są zaś odcinki dróg rowerowych od ul. Kraśnięta do szkoły Morenowe Wzgórze oraz w ciągu ul. Nowej Spadochroniarzy na odcinku od ul. Radiowej do ul. Telewizyjnej.
Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że do zwiększonego korzystania z rowerów w Gdańsku przyczynił się także system roweru metropolitalnego Mevo.
MEVO - flota wzrośnie do 5,3 tys. rowerów jeszcze w tym roku
- I właśnie ze wszystkich tych powodów Gdańsk został w tym roku gospodarzem konferencji Velo-city. To wielkie wyróżnienie i dowód na to, że nasza konsekwentna praca przynosi efekty - podsumowała prezydent.

Budowa ekostrady w al. Armii Krajowej
My się zimy nie boimy
- Kompleksowość naszych działań przynosi rezultaty - dodał Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. - Co szczególnie cieszy, coraz większe zainteresowanie jazdą na rowerze widoczne jest również poza sezonem letnim. Ruch rowerowy w sezonie jesienno-zimowym 2023/2024 był o 95 proc. wyższy, niż przed 2018 rokiem, w którym to przenieśliśmy naszą flagową kampanię “Kręć kilometry dla Gdańska” na jesień.
Prezydent przytoczył również świeże statystyki użytkowania systemu Mevo - tylko w kwietniu gdańszczanie przejechali na czerwonych rowerach niemal 586 tysięcy kilometrów, w trakcie blisko 177 tysięcy podróży. To wynik znacznie lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
WYKRES ROZWOJU ZIMOWEGO RUCHU ROWEROWEGO W GDAŃSKU:

Velo-city - ilu gości ?
Hasło przewodnie gdańskiej edycji Velo-city to „Energising solidarity”, czyli energetyzująca solidarność. Hasło jednocześnie odwołuje się do historycznego dziedzictwa miasta i jego współczesnego zaangażowania w tworzenie zdrowszej, bardziej zrównoważonej i solidarnej przyszłości.
- Konferencja Velo-city to najważniejsze wydarzenie na świecie poświęconych mobilności i zrównoważonemu transportowi, i jednocześnie bardzo duże wydarzenie z zakresu turystyki biznesowej - zaznaczył Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, dyrektor projektu Velo-city Gdańsk. - Od 10 do 13 czerwca Gdańsk będzie gościć ponad 1000 uczestników z 60 krajów, którzy w AmberExpo debatować będą o przyszłości transportu i jakości życia w miastach.

Zaproszenie dla mieszkańców
Łukasz Wysocki podkreślił, że VC to nie tylko spotkania ekspertów, ale też wydarzenia dla mieszkańców Gdańska.
W środę, 11 czerwca, na Targu Węglowym od rana do wieczora będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach związanych tematycznie z mobilnością aktywną i skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego. W tym miejscu zaplanowano także ogłoszenie wyników Rowerowego Maja, z tradycyjnym udziałem szkół i przedszkoli, które znalazły się w finale.
- Kulminacyjnym punktem dnia będzie parada rowerowa, która o godzinie 19 wyruszy z Targu Węglowego. Wspólnie z gośćmi z całego świata przejedziemy 12-kilometrową trasę od Głównego Miasta, przez tereny postoczniowe, aż po Aleję Zwycięstwa. Po drodze na uczestników parady czekać będą liczne niespodzianki, pokazy oraz wieczorne wydarzenia artystyczne na Targu Węglowym zakończone koncertem.
Do udziału zaproszone są całe rowerowe rodziny. Jeśli ktoś nie ma własnego roweru, tego dnia będzie mógł bezpłatnie skorzystać z rowerów Mevo - w wypożyczeniu pomogą wolontariusze - i dołączyć do wspólnego świętowania.

Radni także wspierają rozwój rowerowy
Głos zabrał także Marcin Makowski, radny Miasta Gdańska, przewodniczący Komisji Mobilności i Transportu RMG: - Gdańsk jako gospodarz Velo-city będzie w czerwcu stolicą światowej mobilności. To efekt wieloletnich, konsekwentnych inwestycji w infrastrukturę rowerową i polityki miasta, opartej na idei odwróconej piramidy mobilności, w której priorytet mają piesi, rowerzyści i transport publiczny. Nie ma dziś w Gdańsku inwestycji w infrastrukturę drogową bez towarzyszących im inwestycji w trasę rowerową - zaznaczył.
Radny przypomniał, że rekordy odnotowują nie tylko liczniki ruchu rowerowego, ale takżę kampania Rowerowy Maj. W samym Gdańsku uczestniczy w niej 227 szkół i przedszkoli (rok temu było ich 220, a w 2023 - 207).
Radni także wspierają politykę rowerową m.in. poprzez interpelacje dotyczące dopłat dla gdańszczan do zakupu roweru elektrycznego, utworzenia mobilnych punktów serwisowych oraz dalszego rozwoju systemu Mevo.
W Gdańsku będą miejskie dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych?