Weekend pełen kultury. Zobacz, posłuchaj, przeżyj!

Nadchodzący weekend w Gdańsku zapowiada się wyjątkowo intensywnie i różnorodnie kulturalnie. Miłośnicy teatru, filmu, muzyki, sztuk wizualnych, a nawet nauki – każdy znajdzie coś dla siebie. Od teatru dziecięcego po filozoficzne dylematy Ibsena. Od sztuki kosmicznej po muzykę słowiańskiej duszy. Od kina artystycznego po naukowe pikniki. Oto nasz przewodnik po najciekawszych wydarzeniach.
21.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
potop piotr witkowski
Niewątpliwą gwiazdą "Potopu" jest Piotr Witkowski - popularny aktor teatralny, filmowy i serialowy, którego można ostatnio oglądać m.in. w produkcjach na Netfliksie. W spektaklu Teatru Wybrzeże wciela się w Kmicica
fot. Natalia Kabanow / Teatr Wybrzeże

Półkolonie, sport i zabawa. Lato 2025 w Gdańsku

Magia teatru dla dużych i małych

  • Dla dzieci i rodzin – „Bajka o księciu Pipo…” - 23 maja, godz. 10:00, Duża Scena Teatru Miniatura.

Ta muzyczno-cyrkowa opowieść to nie tylko spektakl – to kalejdoskop emocji i przygód. Oparta na książce Pierra Gripariego sztuka przedstawia podróż księcia Pipo, który wraz z wiernym koniem Pipo przemierza baśniowy świat – od wnętrza wulkanu po spotkania z czarownicami, smokiem i Białym Szczurem. W scenografii i choreografii odnajdziemy elementy cyrkowe, a na scenie – oprócz zawodowych aktorów – pojawią się dzieci uczestniczące w warsztatach artystycznych, a także wybitny akrobata i młodziutka gimnastyczka. To propozycja, która poruszy wyobraźnię najmłodszych, a dorosłym pozwoli zanurzyć się w opowieść o dojrzewaniu, relacjach i odkrywaniu siebie. Idealna dla widzów 6+.

Więcej: Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi.

  • Dla najmłodszych – „To tu to dom” - 24–25 maja, godz. 10:00 i 12:00, Scena Kameralna Teatru Miniatura

To spektakl skierowany do dzieci już od pierwszego roku życia, idealny na pierwsze teatralne doświadczenia. Delikatny, z muzyką na żywo, stworzony z myślą o sensorycznym odbiorze świata. Bohaterowie Tu i To zapraszają najmłodszych do odkrywania otaczającego świata, ucząc, że teatr to przestrzeń nie tylko do oglądania, ale też do doświadczania.

Więcej: "To tu to dom" dla najmłodszych

  • Dla młodzieży i dorosłych – „Potop” - 23–25 maja, Duża Scena Teatru Wybrzeże

Michał Siegoczyński w odważnej adaptacji „Potopu” Henryka Sienkiewicza rozbija narodowe mity i pyta, co dziś znaczą bohaterowie naszej literackiej przeszłości. Spektakl balansuje na granicy powagi i ironii, klasyki i dekonstrukcji, humoru wyższych lotów i slapsticku, tworząc prowokującą dyskusję o tożsamości, patriotyzmie i zbiorowej wyobraźni. Sienkiewiczowscy herosi spotykają się tu z gombrowiczowską refleksją – czy nadal potrzebujemy takich wzorców? Świetna propozycja, zarówno dla tych, którzy słynną powieść dobrze znają, jak i tych, którzy dotychczas omijali ją szerokim łukiem.

Więcej: "Potop" w Teatrze Wybrzeże.

  • Dramat z duszą – „Upiory” Ibsena - 24–25 maja, Stara Apteka Teatru Wybrzeże

W spektaklu Zdenki Pszczołowskiej, początkującej w momencie jego premiery reżyserki, Ibsenowski dramat zyskuje nowy wymiar dzięki estetyce realizmu magicznego. Opowieść o matce i synu, o trudnym dziedzictwie i rodzinnych traumach, staje się uniwersalną, ale i młodzieńczo ujarzmioną metaforą pokoleniowych lęków. Emocjonalna głębia miesza się tu z niewymuszonym humorem i odpowiednią dawką lekkiego absurdu i groteski.

Więcej: „Upiory” w Starej Aptece.

Kino i rozmowy

  • Klub Filmowy KOSMOS - 23 maja, godz. 18:00, Scena Muzyczna GAK

Na finał wiosennej edycji klubu KOSMOS – pokaz „Emilia Pérez” Jacques’a Audiarda, hitu tegorocznych festiwali - oscarowy faworyt z 13. nominacjami, zdobywca Nagrody Jury w Cannes, oraz wyróżnienia dla najlepszej aktorki przyznanego całej kobiecej obsadzie (Zoe Saldaña, Selena Gomez, Karla Sofía Gascón, Adriana Paz). To zaskakująca mieszanka thrillera, musicalu i dramatu społecznego, poruszająca temat tożsamości, przemiany i kobiecej siły. Po seansie – rozmowy z filmoznawcami. Wspólne oglądanie, wymiana myśli i refleksji – tak działa prawdziwe kino społecznościowe.

Więcej: Klub Filmowy KOSMOS - wiosna 2025

Wieczory z muzyką – ponadczasowa klasyka i folk

  • Gdański Festiwal Muzyczny: Scottish Chamber Orchestra - 23 maja, godz. 19:00, Filharmonia Bałtycka

Wybitna norweska skrzypaczka Vilde Frang, która współpracuje z najważniejszymi orkiestrami świata, a za pulpitem dyrygenckim – młody i charyzmatyczny Maxim Emelyanychev, który poprowadzi jeden z najlepszych zespołów kameralnych Europy. To nie tylko koncert – to wydarzenie muzyczne na najwyższym poziomie. Usłyszymy m.in. Koncert skrzypcowy Beethovena, w programie również Haydn i Capperauld – nowoczesność i klasyka splecione w jedno.

Więcej: Gdański Festiwal Muzyczny – Scottish Chamber Orchestra.

  • Zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego: Alexander Gadjiev - 24 maja, godz. 19:00, Filharmonia Bałtycka

Fortepianowy talent światowej klasy w wykonaniu laureata Konkursu Chopinowskiego. Alexander Gadjiev - pianista o międzynarodowej renomie, zagra koncert fortepianowy Beethovena oraz jego VII Symfonię. Artysta, który potrafi łączyć techniczną perfekcję z głębią interpretacji, zapewni publiczności prawdziwie niezapomniany finał festiwalu.

Więcej: Zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego – Alexander Gadjiev.

  • „Carmina Burana / Symfonia fantastyczna” - 23–25 maja, Opera Bałtycka

Baletowe widowisko łączące muzykę Berlioza i Orffa. Hipnotyzujące, ekspresyjne i pełne emocji. O ludzkich obsesjach, namiętnościach i przeznaczeniu. Połączenie monumentalnych dzieł w choreograficznym ujęciu tworzy metafizyczny spektakl, który porusza zmysły i umysł. Chór, soliści, taniec i światło współtworzą sugestywną opowieść o istocie człowieczeństwa.

Więcej: Carmina Burana / Symfonia fantastyczna.

  • Koncert na Dzień Matki - 25 maja, godz. 19:00, Oliwski Ratusz Kultury

Słowiańska Dusza to międzynarodowy zespół łączący kultury Polski, Ukrainy i Białorusi. Podczas kameralnego koncertu w wyjątkowej atmosferze, przypomniane zostaną słowiańskie pieśni i muzyka przedwojenna, zabrzmią także autorskie kompozycje. Wieczór pełen folkowych dźwięków i emocji. Koncert dedykowany mamom – piękny, wzruszający i niezwykle serdeczny.

Więcej: Słowiańska Dusza "Serce Matki".

Sztuka i rękodzieło – na styku nieba i tkaniny

  • Wystawa „Spheres. Fangor – Heweliusz”, do 1 czerwca, Zbrojownia Sztuki

Wystawa zestawia dzieła Wojciecha Fangora z dziedzictwem Jana Heweliusza. Oparta na cyklu malarskim „Heweliusz” - ostatnim stworzonym przez wybitnego twórcę za jego życia - prezentuje fascynację artystów kosmosem, ruchem i światłem. Towarzyszy jej ekspozycja prac współczesnych twórców z ASP w Gdańsku – dzięki temu to udany dialog sztuki z nauką, przeszłości z teraźniejszością, a jednocześnie wizualna medytacja o czasie i niebie.

Więcej: Spheres. Fangor – Heweliusz.

  • Julita Wójcik – „Bez końca”, do 1 czerwca, Galeria Güntera Grassa

Wystawa-manufaktura, w której publiczność staje się częścią procesu – razem tworzy wielki dywan z niechcianych tkanin. Nowa wystawa Julity Wójcik to opowieść o nadmiarze, o próbie odzyskiwania tkanin - i przede wszystkim o współpracy, która jest osią tej prezentacji. Wielkogabarytowe krosno jest tu tworzone wspólnie przez artystkę i wszystkich chętnych, biorących udział w warsztatach (9, 16 i 23 maja o godzinie 12.00, można przyjść na jedno spotkanie). Do produkcji powstającego w ten sposób wielkiego dywanu służą wcześniej zgromadzone, od lat nieużywane komplety pościelowe, spłowiałe zasłony, stare obrusy, pozostałe po uszyciu garsonek lub sukienek końcówki materiałów czy kupony niemodnego fińskiego moro. Podobnie jak w przypadku najsłynniejszej akcji Wójcik – „Obierania ziemniaków” w warszawskiej Zachęcie (2001) – wystawa „Bez końca” nie jest prezentacją gotowych dzieł. Czas trwania wystawy: 25 kwietnia – 1 czerwca, godziny otwarcia: wt - ndz, 12.00-19.00.

Więcej: Wystawa Julity Wójcik: Bez końca.

  • Wystawa ilustracji Szancera - do 23 maja, Galeria Grafika w Domu Angielskim

Wystawa „Pies w butach” prezentuje kilkadziesiąt oryginalnych prac jednego z najbardziej znanych i lubianych ilustratorów XX wieku, stworzonych przez artystę do książek „O Janku, co psom szył buty” Juliusza Słowackiego i zbioru baśni lubuskich „Złota dzida Bolesława”. Udostępnione zostały dzięki uprzejmości Muzeum Ilustracji Książkowej przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Wspomniane ilustracje uzupełniają te pochodzące z kolekcji prywatnej. Kultowe rysunki z dzieciństwa wielu pokoleń - wzruszenie gwarantowane, i świetna okazja do poznania klasyki ilustracji książkowej. 

Więcej: Pies w butach. Wystawa ilustracji Jana Marcina Szancera.

Między literaturą a nauką

  • Festiwal Between.Pomiędzy - do 25 maja

Interdyscyplinarna eksploracja narzędzi twórczości. Spotkania autorskie, debaty, warsztaty, seminaria i teatralne eksperymenty – m.in. z Karoliną Felberg i Tomaszem Szerszeniem. Tematem przewodnim: rzemiosło.

Więcej: Festiwal Between.Pomiędzy 2025.

  • Oliwskie Dni Poezji i „Poetyckie Pranie” - 24 maja, Park Oliwski

Gdański Klub Poetów jak co roku w maju zaprasza do Parku Oliwskiego na Oliwskie Dni Poezji. Rozwieszanie „Poetyckiego Prania” wzdłuż parkowych alejek rozpocznie się o godzinie 7:20, a otwarcie Oliwskich Dni Poezji nastąpi o godz. 11:15. W programie poza tym dwa koncerty w wykonaniu Grupy Muzycznego Wsparcia i Tomasza Olszewskiego, a w budynku Muzeum Narodowego / Oddział Etnografii swój najnowszy tom poetycki pt. „Czujnik czadu” zaprezentuje Maciej Świtalski. Odbędzie się także Majowy Konkurs „Podziel się wierszem” im. Piotra Szczepańskiego. Bazą w trakcie Oliwskich Dni Poezji będzie Biblioteka Oliwska - tutaj poetki i poeci będą mogli odpocząć, napić się kawy bądź herbaty i zjeść kanapki.

Więcej: Oliwskie Dni Poezji i "Poetyckie Pranie"

  • Bałtycki Festiwal Nauki - do 25 maja, Politechnika Gdańska i Hevelianum

Ponad 150 atrakcji – od pokazu fal mózgowych po konkurs maszyn Rube Goldberga. Nauka dostępna, zabawna i zaskakująco inspirująca – dla całych rodzin.

Więcej: Bałtycki Festiwal Nauki – odkrywaj i doświadczaj razem z Politechniką Gdańską.

TV

Wyspa Spichrzów odzyskała dawny blask
OSZAR »