Odbiory potrwają kilka tygodni. W tym czasie na ul. Kielnieńskiej i tzw. Nowej Koziorożca mogą jeszcze pojawić się robotnicy wykonujący ewentualne drobne poprawki bądź prace porządkowe. Generalnie - realizacja całej inwestycji, a więc przebudowa 2,5-kilometrowej ulicy Kielnieńskiej, a także stworzenie 0,5-kilometrowego bulwaru na ul. tzw. Nowej Koziorożca, dobiegła końca. Obie ulice przeszły dużą metamorfozę. Jest ładniej, ale przede wszystkim bezpieczniej i wygodniej. I - co za pewne bardzo istotne - wybudowana została także kanalizacja deszczowa, bardzo wyczekiwana przez okolicznych mieszkańców.
Realizacja inwestycji trwała dwa lata, a więc tyle, ile zapowiadano wiosną 2023 roku, kiedy ruszały pierwsze prace. Ich efekty można już osobiście testować.
Śródmieście. Czas na remont mostu Popielnego. Czterech chętnych
Bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów
Przebudowa ul. Kielnieńskiej prowadzona była na odcinku o długości 2,5 kilometra, od ul. Drawskiej do pętli autobusowej przy obwodnicy Trójmiasta. Powstały drogi rowerowe i chodniki, a także droga serwisowa, która pełni rolę dojazdu do znajdujących się przy tej ulicy nieruchomości. Jednym z celów tej inwestycji było bowiem zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
Powstały też dwa ronda, które powinny zwiększyć przepustowość biegnących tędy dróg.
TAK PREZENTUJE SIĘ UL. NOWA KOZIOROŻCA
Nowa Koziorożca z ogrodami deszczowymi
W ramach inwestycji powstał też dzielnicowy bulwar na około 500-metrowym odcinku ul. Nowej Koziorożca - biegnącej prostopadle do ul. Kielnieńskiej. Na terenie tego zielonego bulwaru stworzono ogrody deszczowe. Nasadzono też drzewa i rabaty kwiatowe, a także utworzono łąki kwietne. Wybudowano chodnik, a także ciąg pieszy z dopuszczonym ruchem rowerowym. Jest też wybieg dla psów i trochę miejskich ławek - nietypowych, bo przypominających czerwone skrzynie. Trudno ich nie zauważyć.
Nie wszystkie efekty wykonanych prac widać gołym okiem. Warto więc przypomnieć, że w ramach tej inwestycji przebudowano także sieci podziemne. W zakresie prac znalazła się budowa kanalizacji deszczowej oraz przebudowa kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej i gazowej. Zamontowano też nowe oświetlenie.
Co z remontem Złotej Bramy? Są dobre wiadomości
Wsparcie z rządowego funduszu
Prace zrealizowało konsorcjum firm, którego liderem jest Polimex Mostostal S.A. Pochłonęły one 63,6 mln złotych. Inwestycja ta była realizowana przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Ta inwestycja była ważna nie tylko dla Osowej - musiała zostać zrealizowana, by sprawnie funkcjonował cały układ komunikacyjny także wokół dzielnicy, wraz z węzłem Chwaszczyno, trasą S6 i obwodnicą południową.