
Start rakiety przekładany był kilkakrotnie, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, później również z powodu zauważonych usterek. Ostatecznie start misji Ax-4 odbył się 25 czerwca o godz. 8:31 (czasu polskiego).
Przeciągające się oczekiwanie na start, był dla całej czwórki astronautów trudnym czasem dużego napięcia. Już dwa tygodnie temu grupa przyjaciół Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego przystąpiła do budowania atmosfery wsparcia dla Polaka. Maila z propozycją, by miasto Gdańsk włączyło się do akcji, przysłał fizyk Tomasz Włostowski z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych/CERN, który jest na Florydzie, jako uczestnik przygotowań do startu. Napisał do rzecznika prezydent Gdańska, Daniela Stenzla:
Pilne, piszę w sprawie lotu Polaka, Sławosza Uznańskiego, w Kosmos.
Co prawda działamy z pewnej odległości, bo cały czas z Florydy, z przygotowań do startu, ale w ramach grupy „family & friends” astronauty Sławosza, organizujemy akcję budowania wspólnoty cieszącej się jego startem i inspirującej jego misją.
Zapalamy co się da na niebiesko (Sławosz wybrał kolor). Już mamy Pałac Kultury i Most Śląsko-Dąbrowski. Nasze hasło jest już też na Warsaw Spire. W przygotowaniu jest Stadion Narodowy. Konsultujemy Klasztor Na Jasnej Górze i Zamek Książ. Czy może zatem Trójmiasto chciałoby dołączyć do kosmicznej akcji?
Pozdrawiam najserdeczniej,
Tomasz Włostowski
Europejska Organizacja Badań Jądrowych/CERN
Odpowiedź Gdańska mogła być tylko jedna: Neptun na niebiesko, do późna. Do boga mórz dołączył wieżowiec Olivia Star, wiadukt na ul. Uczniowskiej oraz budynek Międzynarodowych Targów Gdańskich. Niebieska stała się też hala Olivia.