• Start
  • Wiadomości
  • Wielki sukces gdańszczan: CTC Atlas ułatwi walkę z nowotworami

Wielki sukces gdańszczan: CTC Atlas ułatwi walkę z nowotworami

“To jest wielkie polskie osiągnięcie. Obiektywnie ogromne. Chciałbym, aby projekt trafił do wszystkich onkologów w kraju” - napisał na swoim Fb Maciej Kawecki, renomowany dziennikarz technologiczny i popularyzator nauki. Zachwycił go CTC Atlas, który jest dziełem naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  
16.06.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sześć osób wspólnie pozuje do zdjęcia
Osób zaangażowanych w projekt CTC Atlas jest więcej - tutaj widzimy ścisły zespół. Od lewej: mgr Aleksandra Parteka, dr Beata Pieczyńska-Uziębło, szefowa zespołu dr Natalia Bednarz-Knoll, mgr Julia Richert, dr Anna Muchlińska, mgr Robert Wenta
fot. CTC Atlas/GUMed

Coś, co daje nadzieję

Wszystko wskazuje na to, że CTC Atlas jest pierwszą w świecie ogólnodostępną platformą internetową, która umożliwia identyfikowanie - na podstawie wyglądu - komórek nowotworowych, krążących w ludzkim organizmie. 

Dostęp do danych jest otwarty i nieodpłatny.

CTC Atlas daje nadzieję na lepsze zrozumienia procesu przerzutowania nowotworów i usprawnienia diagnostyki - a w konsekwencji, bardziej skuteczne leczenie nowotworów

Ludzie świetnej roboty

Jest to projekt w całości opracowany i zrealizowany przez naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki finansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Szefową zespołu jest dr Natalia Bednarz-Knoll z Zakładu Onkologii Translacyjnej  GUMed. Pozostali członkowie to: dr Anna Muchlińska, mgr Julia Richert, dr Beata Pieczyńska-Uziębło, mgr Robert Wenta, mgr Aleksandra Parteka. Z zespołem stale współpracują gdańscy naukowcy, klinicyści i pielęgniarki: prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko, dr Sylwia Łapińska-Szumczyk, mgr Michał Maj, prof. dr hab. Marcin Matuszewski, lek. Kevin Miszewski, prof. dr hab. Elżbieta Senkus, lek. Marek Sowa, dr hab. Anna Supernat, prof. dr hab. Anna Żaczek.

Zdjęcia ośmiu komórek nowotworowych - po cztery w dolnym i górnym rzędzie
Typów komórek nowotworowych jest multum i na tej różnorodności polega problem - CTC Atlas pomaga je zidentyfikować
fot. CTC Atlas/GUMed

Wielki nakład pracy

Uczestnicy projektu wykonali wspólnie gigantyczną pracę, która jest systematycznie rozwijana. Aktualnie baza danych obejmuje ponad 40 mln zarchiwizowanych zdjęć wyizolowanych komórek nowotworowych. Pochodzą one od ponad 700 pacjentów chorych onkologicznie, zrekrutowanych w 4 projektach naukowych. Pobrany materiał pobrano z krwi obwodowej lub z krwi w żyle drenującej guz. Próbki przeanalizowano przy użyciu cytometrii obrazowej (ang. imaging flow cytometry). 

Zespół stworzył bibliotekę ponad 3000 potencjalnych CTC i powiększa ją na podstawie kolejnych badań. Publikowane w atlasie zdjęcia uzupełnione są o szczegółowy opis cech komórek, dane kliniczne chorych, od których one pochodzą i dane na temat metodologii.

Dla Polski i świata

Stworzony przez gdańszczan CTC Atlas jest dostępny dla społeczności naukowej na całym świecie w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Znajdą się w nim obrazy krążących pojedynczych ludzkich komórek nowotworowych (CTC) raka piersi, płuc, prostaty oraz jajnika. Wszystko w oddzielnych kategoriach, z podziałem na kobiety i mężczyzn. Typy komórek wyselekcjonowano w oparciu o wiele parametrów, w tym dzięki zastosowaniu biomarkerów.

“Zachęcam każdego onkologa w kraju do zgłębienia tego projektu. Każdego” - podkreśla Maciej Kawecki.

TV

Na smoczych łodziach, po wodach Motławy
OSZAR »